İŞÇİ VE MEMURLARA SENDİKAL BASKI İDDİALARI BİTMİYOR

31 Mart seçimlerinin ardından CHP ve HDP'li adayların kazandığı belediyelerde Memur-Sen ve Hak-İş'e bağlı sendika üyelerine baskı yapıldığı ve işten çıkarıldıkları yönünde haberle kamuoyuna yansımız, sendikalar konuyu yargıya taşımak üzere suç duyurusunda bulunmuşlardı. İşçilere sendikal baskı ile ilgili başka bir haber İzmir'den geldi. Oda TV'nin haberine göre İzmir'in AK Parti'li Bergama Belediyesi’nde işçilere baskı iddiası üzerine tartışmalar yaşandığı, sivil polislerin belediyeye geldiği ve arbede yaşandı. İşte o haber:
08 Temmuz 2019 21:19

Bergama Belediyesi’nde işçilere baskı iddiası üzerine tartışmalar yaşandığı, sivil polislerin belediyeye geldiği ve arbede yaşandığı öğrenildi. İnsan Kaynakları Müdürü’nün “işçilere baskı ve tehdit” yöntemiyle Genel-İş sendikasından istifa edip, aynı iş kolundaki Hizmet-İş Sendikası’na üye olmaya zorlandığı ifade edildi.

Haftanın ilk iş günü Bergama Belediyesi İnsan Kaynakları Müdürü Şerif Topal’ın işçileri birer birer odasına çağırarak baskı yaptığı ve “bu iş bu hafta bitecek, sendika değiştirmeyenler için gereği yapılacak” dediği iddia edildi. Bunun üzerine Genel-İş Sendikası İzmir 4 No’lu Şube Başkanı Şükret Sevgener’in yapılan baskılardan dolayı belediyeye geldiği, konuyla ilgili tartışmalar yaşandığı ve belediyeye sivil polislerin geldiği öğrenildi.

BERGAMA BELEDİYESİ’NE SUÇ DUYURUSU

Öte yandan Genel-İş Sendikası İzmir 4 No’lu Şube Başkanı Şükret Sevgener ise Bergama Belediyesi İnsan Kaynakları Müdürü Şerif Topal hakkında Bergama Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Avukat İrfan Demirci eşliğinde Bergama Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan suç duyurusunda ise sanık Şerif Topal’ın Genel-İş Sendikası üyesi bulunan işçileri odasına çağırarak; “Belediye Başkanı Genel-İş sendikasından ayrılmanızı ve Hizmet-İş sendikasına geçmenizi istiyor. Görüyorsunuz etrafta işsizlik var. Ayrıca başkan DİSK ile toplu sözleşme yapmak istemiyor” dediği belirtildi.

Suç durusunda ayrıca; “Bireysel ve kolektif sendikal özgürlükleri ihlal yoluyla Anayasa, STİSK Kanunu, İLO sözleşmeleri emredici hükümlerine ve Türk Ceza Kanununun 118.Maddesine muhalefet eden sanık hakkında görevi kötüye kullanmak, tehdit ve sendikal hakların kullanılmasına engel olmak suçları nedeniyle gerekli kavuşturmanın yapılarak eylemlemeye uyan suçlardan cezalandırılması için kamu davası açılmasını dilerim” denildi.

Ayrıca suç duyurusunda adı geçen Şerif Topal’ın önceki belediye yönetimi tarafından memuriyet ile bağdaşmayan hareketler içerisinde olduğu ve bir süre açığa alındığı belirtildi.

KARAKOLLUK OLDULAR

Çalışanlarını baskı ile Genel-İş Sendikasından, Hak-İş Sendikasına geçmeye zorladığı iddia edilen Bergama Belediyesi’nde sendikalar karakolluk oldu.

Olaylar şöyle gelişti; sabah erken saatlerde Bergama Belediyesi İnsan Kaynakları Müdürü Şerif Topal’ın işçileri birer birer odasına çağırdığı ve İşçilere ‘bu iş bu hafta bitecek, sendika değiştirmeyenler için gereği yapılacak’ dediği iddia edildi. Bunun üzerine Genel-İş Sendikası İzmir 4 No’lu Şube Başkanı Şükret Sevgener’in yapılan baskılardan dolayı belediyeye geldiği, konuyla ilgili tartışmalar yaşandığı ve belediyeye sivil polislerin geldiği öğrenildi. Tartışma ve arbede kısa sürede duyulunca Hak-İş temsilcileri de belediyeye geldi. Birbirlerinden şikâyetçi olan sendika temsilcileri ifade vermek için emniyete götürüldü.

BASKI VE YILDIRMA POLİTİKALARINI KINIYORUZ

Emniyette ki ifadelerde CHP’li Meclis üyeleri Özkan Türkdoğan ile Mehmet Selim Tok şahit olarak dinlenirken Bergama Demokrasi Platformu üyeleri de destek için emniyete geldi. KESK ve Bergama Demokrasi Platformu’nca yapılan açıklamada; Bergama Belediyesi tarafından işçilere uygulanan baskı ve yıldırma politikalarını şiddetle kınıyoruz” denildi.

Belediye ve sendika arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi gereği yılsonuna kadar temsil haklarını elinde bulundurduklarını söyleyen Genel-İş Sendikası İzmir 4 No’lu Şube Başkanı Sevgener; “Buradaki huzuru sağlamak ve sorunu gidermek için belediyeye geldim. Ancak birileri gelmemden rahatsızlık duydu. Toplu İş Sözleşmesi gereği 2019 yılı sonuna kadar burası benim iş yerim” dedi. Belediye çalışanların baskı yaptığı iddia edilen İnsan Kaynakları Müdürü Şerif Topal hakkında suç durusunda bulunduklarını ifade eden Sevgener;“İşçilerimizin haklarını sonuna kadar savunacağız. Yapılan baskı Anayasa’ya aykırıdır. İşçilerin kendi sendikalarını seçebilme özgürlüklerinin baskı ve tehdit ile önüne geçilmesi insanlık suçudur” dedi.

Oben Ulu

ODA TV

ASGARİ ÜCRETLİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...