Son Eklenen Haberler

A Haber: Kadro alan taşerona yüzde 17,5 zam düşünülüyor

Yüz binlerce işçiyi yakından ilgilendiren zam yolda! Toplu sözleşme ile taşeron ve kamu işçilerinin gelirlerinde artış olacak. Kamudaki işçilere yönelik son toplu sözleşme Ağustos 2019'da imzalanmıştı. Toplu sözleşme kapsamında taşeron işçilerin uzun süredir bekledikleri maaş zammı kesin çözüme kavuşacak. Masadaki teklifleri ve son gelişmeleri yazımızda ele aldık.
16 Şubat 2021 13:29

Peki, 4D'li taşeron ve kamu işçisinin maaş zammı ne oldu? Toplu sözleşme ne zaman çıkacak? İşte son gelişmeler...

TAŞERON SONRASI MAAŞ ZAMMI SON DURUM

Toplu sözleşme ile ilk olarak kamu işçilerinin maaş zammının görüşülmesi bekleniyor. Kamu kurumlarında çalışan işçiler ile toplu sözleşme görüşmelerinin Mayıs'ta başlaması bekleniyor. Yaklaşık 700 bin işçinin sosyal ve mali haklarının belirleneceği toplu sözleşme görüşmelerinin TÜRK-İŞ yürütecek. Sonbaharda ise en büyük sanayi kuruluşlarının yer aldığı metal işkolunda toplu iş sözleşmesi görüşmeleri başlayacak. 200 bin dolayında işçi için ücret pazarlıkları yapılacak. Burada da işçilerin sosyal ve mali hakları masaya gelerek konuşulacak.

MAAŞ ZAM ORANI NE OLACAK?

Taşeron işçilere her altı aylık dönemlerde yüzde 4 oranında zam uygulanıyor. Taşeron işçilerin maaşları bazı dönemlerde asgari ücretin altında kalmıştı. Bu sebeple bazı düzenlemeler yapılmış ve en düşük taşeron işçi maaşı asgari ücretle eşitlenmişti. Taşeron işçilerin yeni zam oranı ile ilgili beklentileri sürüyor. Ahaber.com.tr olarak derlediğimiz son gelişmelere göre taşeron işçilerin maaşlarında yüzde 17 oranında bir zam yapılması bekleniyor.

AÇSHB'NİN TAŞERON DOSYASI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile yapılacak toplu sözleşme kapsamında taşeron işçilerin kesin çözülecek olan başlıkları arasında maaş zammı yer alıyor. Bakanlığın yüzde 10 ile yüzde 17.5 arasında bir oranda zam teklif edebileceği basında yer aldı.

MASADA YER ALAN MAAŞ ORANLARI

Türk-İş Sendikası'nın teklifi: Geçtiğimiz dönemlerde sağlanan yüzde 4'lük oranların ardından sendikanın çok yüksek banttan bir zam oranı talep etmesi bekleniyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın teklifi: AÇSBH'nin taşeron işçi maaş zam oranlarına ilişkin talebinde 2020 asgari ücret zam oranı, 2020 enflasyon oranı ve 2021 enflasyon hedeflerine göre bir oran sunması öngörülüyor.

TOPLU SÖZLEŞME NE ZAMAN ÇIKACAK?

Milyonlarca kişinin yakından takip ettiği toplu sözleşme görüşmeleri devam ediyor. TÜRK-İŞ ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk arasında yapılan pazarlık devam ediyor. Toplu sözleşme görüşmelerinin yaz aylarına doğru yani Haziran sonu Temmuz ayı başı gibi başlaması ön görülüyor.

TOPLU SÖZLEŞME İLE NE OLACAK?

* 3.5 milyon memurun sosyal ve mali hakları belirlenecek
* 2 milyon emekli memurun 2 yıllık zam oranları belirlenecek
* 700 bin kamu işçisinin 2 yıllık mali hakları belirlenecek
* Metal iş kolunda 200 bin işçinin hakları konuşulacak

2021 2. TEDİYE ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Toplam 52 gün olan ikramiyeler 4 taksit şeklinde 13'er günlük olarak hesaplara yatırılıyor. Cumhurbaşkanı kararına göre; ikramiyenin birinci yarısı 29 Ocak'ta yatırıldı. Yılın ikici ikramiyesi ise 11 Mayıs'ta ödenecek. Bu işçilerden maden işletmelerinin münhasıran yeraltı işlerinde çalışanlarına ise bu yıl yapılacak ilave tediyenin tamamı 24 Aralık'ta verilecek.

Yılın ikinci yarısında Cumhurbaşkanı kararıyla 26 günlük ödeme daha yapılacak.

2021 TEDİYE ÖDEMELERİ NE KADAR?

İkramiye brüt ücretten hesaplanıyor ve bundan SGK primi ile gelir ve damga vergisi kesintisi yapılıyor. En düşük ödeme 1.108 TL olacak. Bu yıl asgari ücretle çalışan işçi 52 gün üzerinden net 3 bin 646 lira ikramiye alacak.

A HABER

ASGARİ ÜCRETLİ SAYFASINI