DİYANET BAŞKANLIĞI FİTRE RAKAMLARINA GÖRE ASGARİ ÜCRET EN AZ 3 BİN TL

AK Parti'li Vekiller meclis kürsüsünde resmen 2020 yılı asgari ücretin 3 bin TL olması gerektiğini söylediler.
11 Aralık 2019 08:21

Uluslararası kategorize ederek yapmış oldukları yoksulluk tanımına göre bir kişinin günlük alması gereken para 4,3 Dolar. Bu, 4 kişilik bir aile için düşünüldü zaman ise asgari ücret 3 bin TL’ye tekabül ediyor.

Bu rakam Diyanet Başkanlığının 2019 yılı fitre bedeli için belirlediği rakamlarla da aynı. Ama işçi tarafı denilen Türk-İş sendikası başkanı Ergun Atalay’a göre ise 2020 yılı için asgari ücret 2 bin 578 TL olması gerekiyor. İşte asgari ücret pazarlığı ile ilgili açıklamalar…

Asgari ücret pazarlığında ikinci toplantıya Türk-iş ev sahipliği yaptı. Ergun Atalay daha önce 2020 yılı asgari ücret için 2 bin 578 Liranın altında ki bir rakamı kabul etmeyiz demişti. İkinci toplantıda Türk-İş aynı rakamları tekrarlamasa da açlık, yoksulluk ve yaşam maliyeti sınırlarına atıf yaparak aynı noktadayız demekle yetindi. Asgari ücret hakkında ne iş veren tarafı ne çalışan tarafı herhangi bir rakam telaffuz etmedi ama AK PARTİli iki Milletvekili asgari ücretin yapmış oldukları hesaplara göre 3 bin TL olması gerektiğini savundu.

AK PARTİ KENDİ SÖYLEDİKLERİNDE BİLE ÇELİŞKİ YAŞIYOR

AK Parti İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli önce kırmızı et tüketiminin arttığını rakamlarla açıklayarak Türkiye’de refah seviyesinin arttığını iddia etti. Daha önce kişi başı 8 kg tüketilen kırmızı etin, 17 yıl içinde 1,5 kat artarak kişi başı kırmızı et tüketiminin 12 kg çıktığını bununda refah göstergesi olduğunu iddia etti. Daha sonra Uluslararası kategorize edilmiş yoksulluk sınırının 4,3 dolar olduğunu söyledi. Yani Canikli’ye göre günlük kişi başı 4,3 dolar alan kişi yoksul değil.

4,3 Dolar bugünkü kurla 25 TL yapıyor. Kişi başı aylık 750 TL. 4 kişilik bir aile için ise bu rakam 3 bin TL yapıyor. Yani AKP’ye göre asgari ücret 2020 yılında en az 3 Bin TL olması gerekiyor. Ama asgari ücretliler, kendi tanımlarına göre 980 TL daha az para almasına rağmen refah içinde yaşıyorlar… Üstelik asgari ücret alanlar geçmiş yıllara göre daha fazla kırmızı et tüketebiliyorlarmış…

AK Parti Mersin Milletvekili Lütfü Elvan’da asgari ücretin 3 bin TL olması gerektiğini söylüyor 4,3 Dolar hesabıyla. Ama Elvan, yaptığı konuşmada geçmiş ile bugünkü yoksulluk sayısını kıyaslayarak 2002 yılında toplumun yüzde 30’u 4,3 doların altında yaşamını sürdürdüğünü, bugün ise Türkiye’nin sadece yüzde 1,6 oranındaki nüfusun sadece 4,3 doların altında ücret aldığını iddia ediyor. Halbuki TÜİK verilerine göre kişi başına aylık geliri 673 liranın altında olan 8 milyon 647 bin 283 kişi, 2 bin TL’nin altında emekli maaşı alan 6 milyon 857 bin 513 kişi bulunuyor.

DİYANET BAŞKANLIĞI FİTRE RAKAMLARINA GÖRE ASGARİ ÜCRET EN AZ 3 BİN TL

Diyanet Başkanlığı 2019 yılı için bir kişinin yaşam maliyeti olarak fitre fiyatını 23 TL olarak belirlemişti. Bu rakam 4 kişilik bir ailenin bir aylık geçim tutarı olarak hesaplandığı zaman 2019 yılı asgari ücretin 2760 TL, 2020 yılı için ise en az 3 bin TL olması gerekiyor.

Hem AKP hükümeti tarafından hem de Diyanet tarafından belirlenen rakamlar orta da iken, Çalışan tarafı savunduğu söylenen Türk-İş’in hangi veriler ile asgari ücretin 2 bin 578 TL olması gerektiğini savunuyor acaba? Eğer TÜİK rakamlarına göre asgari ücret belirlenecekse, o zaman ne gerek var sendikaya diye sormazlar mı adama? Neticede AKP bile asgari ücretin 3 bin TL olmasını gerektiğini hesaplamışken Türk-İş neden 3 bin TL olarak hesaplayamamış?..

KPSS CAFE

ASGARİ ÜCRETLİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
Besim Tibuk
Asgari ücrete en fazla %10 zam gelmeli. Yetmeyeceğini biliyorum ama yukarıdan inme bir kararla asgari ücretlinin durumu iyileşmez. En azından düşük zamla enflasyon biraz dizginlenir.
hakan
eti suriyeliler yiyordur
hashan
Diyanetin rakamı senin karnının ne kadara doyacağı ile ilgili. Okul masrafı yok, barınma, giyim, elektronik vb hiçbir gider yok içinde. aylık 3000 lirayla 4 kişilik bir ailede anca karnın doğru dürüst bir şekilde doyar diyor. Asgari ücretliye devlet, gıda dışı bütün ihtiyaçları ücretsiz olarak sağlayacaksa 3000 de olabilir tabi ki neden olmasın?
Girayhan43
abi et yemekten midemiz delindi bence asgari ücrette indirime gidilsin yoksa et kusacağız:D
CENK
YAPIN SİZİ TUTAN MI VAR
Cafer özsoy
En az 4000 TL olmalı ev kirasını kim ödeyecek
yunus ATEŞ
bence ak parti haklidir en az 3bin tl olmasi lazim çünkü yaşam şartlar çok zorlaşti ak patiyi destekliyorum hakli iş adamları yoksuluk nedır bilmez ler bence bütün iş adamlari akparti bü ülke için çok büyük rol oynamaktan ak parti kaybetse hepmiz kaybederiz reis nedese oyoksula çikin lütfen
İsa
Diyanetin hesabı bence çok mantıklı, bu Türk-iş işçiyemi çalışıyor şimdi, büyük bir ( ? ) işareti
İsa
Vay be Diyanet sizden daha insaflıymış.
Sarohan
Yalandır onlar 2000 tl indirielim demiştir asgari ücretle çalışan her insana vatandaşlık maaşı ödenmeli bence yoksa zaten isanlar sadece karın tokluğuna çalışıyor çoluğa çocuğa hiç bişey kalmıyor bekarlar evlenemiyor insan ekonomi süper olunca maaş yetmiyor
vatandaş
ben devlete katkı olmak için işi bıraktım. siz neyin kafasını yaşıyorsunuz :D ben ekonomik bir adamım :D Beka değil zeka meselesi :D maaş almıyorum yani işi dizlerim ağrıdığı için bıraktım.
ersin
cumhurbaşkanımız en az 3 çocuk diyor 2 de ana baba 5 kişi diyanetin fitre hesabına göre bir kişi 23 tl ye doyuyormuş 5 kişi 5x 23 115 tl günlük ayda ne yapar 30 x115 3450 diyanetin hesabına göre 5 kişi 3450 tl harcıyor şimdi ise asgari ücret 2020 tl aradaki fark 1430 biz neye göre fitre veriyoruz ozaman benim kafam bundan başkasına basmıyo biri beni aydınlatsın hep bir sonraki ayın maaşından çekerek yaşıyorum
Yavuz
Nerde o 12 kg kırmızı et kişi başı ben görmüyorum ????
şaban balkan
Sitemizde küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, yabancı karakter kullanılan ve suç teşkil eden yorumlar yayınlanmamaktadır. Yorumunuz yukarıdaki gerekçelerden herhangi biri nedeniyle yayınlanmamıştır.