BAKAN ÇAVUŞOĞLU'NDAN SERT TEPKİ

Ayasofya Türkiye’nindir
04 Haziran 2020 09:03

“Ayasofya, Türkiye Cumhuriyeti’nin mülküdür ve fethedilmiştir. Yunanistan’ın Kur’ân-ı kerim okundu diye sesini çıkarması saçmalık ve haddini aşmaktır”

Dışişleri Bakanı Mevlût Çavuşoğlu, katıldığı televizyon programında gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. Bakan Çavuşoğlu, Yunanistan’ın, İstanbul’un fethinin 567. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Ayasofya’da Fetih Suresi okunması sebebiyle verdiği tepkiye şaşırmadığını belirterek “Bu kadar yüzsüzlük nasıl yapılabilir, nasıl açığa vurur inanamıyor insan. Türkiye toprakları içinde ezanın ya da Kur’ân-ı kerimin nerede ne zaman okunacağını başkası, Yunanistan belirleyemez” dedi.
Türkiye’nin farklı inanç topluluklarına tüm haklarını verdiğini söyleyen Çavuşoğlu “Ayasofya Yunanistan’a bağlı değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin bir mülküdür ve fethedilmiştir. Yunanistan’ın Ayasofya’da Kur’ân-ı kerim okundu diye sesini çıkarması saçmalık ve haddini aşmaktır” diye konuştu.
Dışişleri Bakanı, Türkiye’ye bu konuda akıl verecek son ülkenin Yunanistan olduğunu vurgulayarak, Avrupa’da camisi olmayan tek başkentin Atina olduğunun altını çizdi. Yunanistan’ın halkın seçtiği müftülere, namaz kıldırdığı için hapis ve para cezası verdiğini, koronavirüsü bahane ederek de Batı Trakya’da ezanı susturmaya çalıştırdığını hatırlatan Çavuşoğlu “Bunlar samimi değil” değerlendirmesinde bulundu.

Ne Olmuştu

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, İstanbul'un fethinin yıl dönümü dolayısıyla Ayasofya'da Kuran okunmasına sert tepki göstererek

Ayasofya'da Kuran'dan ayetlerin okunmasının 'Hristiyanların dini duygularına hakaret' anlamına geldiği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer vermişti;

"Bugün, UNESCO tarafından 1935'ten beri müze olarak işlev gören, dünya mirası alanı olarak korunan ve küresel bir anıt olan Ayasofya'nın içinde Kur'an'dan pasajların okunması, sadece buranın anıt olarak tanımlanması adına kabul edilemez bir girişim değil, aynı zamanda dünyadaki Hristiyanların dini duygularına da bir hakarettir.

Bu eylem uluslararası topluma hakarettir ve bir kez daha Türkiye'yi ifşa etmektedir. Türkiye, hem Dünya Kültürel ve Doğal Mirasın Korunması Sözleşmesine hem de üyesi olduğu UNESCO'ya saygı göstermekle yükümlüdür"

Ankara'yı iç (siyasi) menfaatleri geri planda tutmaya çağıran açıklamanın devamında şöyle denildi:

"Türkiye'yi bir kez daha uluslararası yükümlülüklerine saygı göstermeye ve iç menfaatleri, Ayasofya kadar önemli bir anıtın çok ayrıcalıklı olan koruyucusu olma rolünün önüne koymayı bırakmaya çağırıyoruz. Ayasofya tüm insanlığa aittir"

İstanbul'un fethinin 567. yıl dönümü kutlamaları nedeniyle Ayasofya'da düzenlenen "Fetih Şöleni"nde, Fetih Suresi okunmuştu.

Etkinlikte, daha sonra Fetih Duası okunmuş ve duaya Cumhurbaşkanı Erdoğan da eşlik etmişti.

 

 

 

TÜRKİYE GAZETESİ

ASGARİ ÜCRETLİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #