SON EKLENENLER

DÜNYANIN EN ADALETSİZ VERGİ SİSTEMİ TÜRKİYE'DE

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, İstanbul'da yapılan son zamları ve vergideki adaletsizlikleri protesto etmek amacıyla düzenledikleri basın açıklamasında, "Gelirde adalet, vergide adalet istiyoruz. KDV, ÖTV gibi adaletsiz, dolaylı vergilerin düşürülmesi gerektiğini söylüyoruz. Gelir vergisi tarife dilimlerinin en az yeniden değerleme oranı kadar arttırılmasını ve geriye dönük de bu düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz” dedi.
28 Temmuz 2023 14:17

DİSK 20 şehir meydanında zamlar ve adaletsiz vergilere ilişkin basın açıklaması yaptı. İstanbul'daki basın açıklaması ise Beşiktaş Çarşı girişinde gerçekleştirildi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Gelirde adalet olmadığı gibi vergide adalet de yok. Düşük belirlenen vergi dilimleri yüzünden milyonlarca işçi yıl içinde bir üst vergi dilimine girdiği için çok ciddi bir biçimde gelir kaybına uğruyoruz. Dünyanın en adaletsiz vergi sistemi Türkiye'de. Dünyada başka bir ülke yok ki işçisiyle patronu aynı oranda vergi versin. Dünyada başka hiçbir ülke yok ki en zengini de en yoksulu da aynı oranda vergi ödesin, ÖTV, KDV gibi dolaylı vergiler o ülkenin devletinin vergi gelirlerinin yüzde 70’ini bulsun. Bu ne demektir? Bu, bütün vergi yükünün, işçiye, emekçiye, emekliye, halka yüklenmesi demektir. Oysa, faizin, rantın, kârın vergilendirildiği, az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınan adil bir vergi sistemi istiyoruz. Ve bizler, patronlar kâr rekorları kırarken, bizim cebimize uzanan elleri uyarıyoruz. Türkiye'yi bir asgari ücretliler toplumu haline getirenleri uyarıyoruz. Milyonlarca işçiyi ve emekçiyi açlık sınırının altındaki asgari ücrete mahkûm edenleri uyarıyoruz. 9 milyon emekliyi 7 bin 500 lirayla yaşamaya mahkum edeleri uyarıyoruz. Uyguladıkları istihdam politikalarıyla gençlerimizin geleceğini işsizlikle karartanları uyarıyoruz. Ve artık yeter diyoruz. Artık yeter. Geçinemiyoruz. Geçinemiyoruz, geçinemiyoruz.

 

 

asgariucretli.com
Bu haberin tüm hakları asgariucretli.com'a aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

ASGARİ ÜCRETLİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER