GÜNEY KIBRIS'TAN RUSYA'YA YARDIM ÇAĞRISI! PUTİN, TÜRKİYE İÇİN RUMLARA SÖZ VERDİ

Türkiye'nin doğal kaynak arayışıyla Kıbrıs kıyılarında aktif olması karşısında çaresiz kalan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Cumhurbaşkanı, Putin'den yardım istedi. Putin, bu çağrıyı karşılıksız bırakmayacağına yönelik söz verdi.
03 Ağustos 2020 06:57

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez önceden, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de sondaj çalışması yapmasının tepki görücek bir eylem olacağını bildirmişti. Fatih Dönmez böyle bir durumda Kıbrıs Rum Yönetimi, Avrupa Birliği, bölge ülkeleri ve bölgede faaliyet gösteren şirketler ile gerginliğe sebep olacağını söylemişti. Görünen o ki Kıbrıs Rum Yönetimi, Rusya'nın da meseleye dahil olmasını istiyor.

Anastasiadis ve Putin görüştü

Kıbrıs Rum Yönetimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin'den yardım istedi. Putin ile telefonda görüşen Anastasiadis; Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de ilerleyişinin durdurulması, Kapalı Maraş bölgesinin kapatılması, sismik araştırma gemisi olan Barbaros Hayrettin Paşa Gemisi'nin çalışmalarının durdurulması isteklerinde bulundu.

Putin söz verdi

Rum Hükümeti Sözcüsü Kiriakos Kusios'un söylediğine göre Putin, Türkiye konusunda aracı olacağına ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşeceğine söz verdi.

Türkiye'nin ilerlemesi konusunda Rusya da endişeli

Kusios, Putin'in de olaylardan endişe duyduğunu belirtti ve "Putin Rusya'nın daima anlaşmazlıkların uluslararası hukuk ilkeleri temelindeki müzakereler aracılığıyla çözülmesinden yana olduğunu vurguladı."

YENİ AKİT

ASGARİ ÜCRETLİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
hunkartensi
Putin ne diyecek Rumların egemenlik haklarına saygı duyun diyecek en fazla ama asıl sorun Rumlardan kaynaklanıyor ilk önce KKTC yi ülke olarak tanımıyorlar ama KKTC ye ait suları gaz aramak için kendi suları olarak kabul ediyorlar hiç bir izinde almıyorlar bunu yaparlarken Putin bunların sorunun başlangıcı olduğunu anlamayacak mı dahada önemlisi Rumlar ABD ye üst vermeye hazırlanıyor ken neden Ruslardan yardım istiyorlar