Son Eklenen Haberler

Kamu görevlilerinin alın terinin karşılığı verilsin

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, açıklanan ocak ayı enflasyonunun %1,68 olduğuna işaret ederek, "Kamu İşvereninin ve Hakem Kurulu’nun birinci 6 ay için verdiği zam %3 Hakemin zammının %56’sı Ocak ayı enflasyonu tarafından geri alındı. " dedi. Yalçın, yüksek enflasyon karşısında memurun yaşadığı kayıpla ilgili üç eylemli bir çözüm önerdi.
03 Şubat 2021 12:41

1]2021 Ocak ayı enflasyonu%1,68 Kamu İşvereninin ve Hakem Kurulu’nun birinci 6 ay için verdiği zam%3 Hakemin zammının%56’sı Ocak ayı enflasyonu tarafından geri alındı. 6.ayın sonunda yine enflasyon farkı gözüküyor.Bu hız devam ederse 3. aydan itibaren zam enflasyona yenilecek.

2]2020’de;%4+%4 Hakem zammı,%14,60 yılsonu enflasyonu,%6,08 toplam enflasyon farkı tablosu vardı. 2021’de de benzer bir tablo oluşması istenmiyorsa çözümü çok kolay.

3]Üç eylemli bir çözüm gerekiyor. A- 1 Ocak’tan geçerli seyyanen zam yapılmalı B- Enflasyon oranı hakem zammını geçtiği aydan itibaren enflasyon farkı zammı yansıtılmalı.[Eşel Mobil] C- Enflasyonla mücadele maaş ve moral kaybıyla değil, maaş ve moral artışıyla yapılmalı.

4] 2020 yılsonu enflasyonu ve 2021’in ilk enflasyon oranı, kamu görevlilerine en düşük devlet memur maaşının%10’u oranında (400 TL) Ocak ayından geçerli olmak üzere seyyanen zam yapılması teklifimizin doğruluğunu, gerekliliğini ve gerçekliliğini teyit etmiştir.

5]2021/6.Dönem Toplu Sözleşme sürecinin gerçekleştirileceği yıldır. Kamu İşvereni ve Hakemi 5. Dönemdeki enflasyon hesabı hatasına ve makul teklifleri göz ardı etme yanlışına düşmemeli. Hem 2020 hem de 2021’de enflasyon oranı bazlı çok fazla veriye sahip durumdalar.

6]Memur-Sen olarak, her zaman söylediğimizi tekrar ediyoruz. Medeniyetimiz hakkı teslim etmede adaleti tavsiye ederken, kamu görevlilerinin alın terinin karşılığını verirken “İnsanı yaşatan DEVLET” anlayışını da benimsemeyi gerektirir.

7]Türkiye, milletine hizmet eden kamu görevlilerine enflasyon mağduriyeti yaşatmayacak, insan onuruna yaraşır maaş alma memnuniyeti yaşatacak kadar BÜYÜK ve GÜÇLÜ devlettir. Biz buna inanıyor, kamu işvereni temsilcilerini de buna inanmaya ve gereğini yapmaya davet ediyoruz.

KAMU EXPRESS

ASGARİ ÜCRETLİ SAYFASINI