MUHARREM İNCE İÇİN İKİ YOL VAR

CHP'nin muhaliflerinden ve bir sonraki Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olacağını açıklayan CHP delegesi Muharrem İnce'nin parti içi ve siyasi kariyerindeki iddialarından vazgeçmediği belirtiliyor.
03 Ağustos 2020 06:40

Sözcü Gazetesi yazarı Saygı Öztürk, "İnce için iki yol var" başlıklı, 2 Ağustos tarihli yazısında, "İnce, iddiasından hiçbir şey kaybetmiş değil" yorumunu yaptı.

İnce'nin politik vizyonuyla ilgili, "İnce, partide delegelik dışında bir görevi olmamasına rağmen, geniş bir kadroyla memleket meseleleri üzerine çalışmayı hiç bırakmadı. Örneğin dış politikadaki gelişmeler oturulup enine-boyuna tartışılıyor. Ekonominin durumu uzmanları tarafından anlatılıyor. Sanki yarın göreve başlayacakmış gibi çalışılıyor, gündemden kopmuyor" ifadelerini kullanan Öztürk, İnce'nin genel başkanlık için aday olmamasıyla ilgiliyse şu tespitleri sıraladı:

"CHP'de, aday olunmaz, delege aday gösterir. CHP'nin 25 Temmuz 2020'de yapılan genel başkanlık yarışında Muharrem İnce yoktu. Açıkçası, il kongreleri sırasında da seçimlere müdahil olmadı. Eğer İnce, kurultay delegelerinden önemli bir destek göreceğini bilseydi, genel başkanlığa aday olabilirdi. CHP'de olağanüstü kurultay için 569 imza toplanmıştı. İnce taraftarlarına göre bu sayı 600'ü aşıyordu. Olağanüstü kurultay için imza verenlerden yaklaşık 450'si, bu dönem delege seçilemedi.

Yine, İnce ile birlikte hareket eden 14 milletvekilinden ikisi dışındakiler aday gösterilmedi. İmzacı belediye başkanlarının da önemli bir bölümünün listelerde yer alamadıkları İnce yanlıları tarafından belirtiliyor. Kurultayda İnce'yi destekleyecek yeterli sayıda delege olmadığı bilindiği için aday olarak ortaya çıkmadı. 68 imzayı bulsa ve Kılıçdaroğlu'nun karşısına çıkmış olsa, deneyimli particilere göre İnce'nin bu seçimde hiç şansı olmazdı."

Öztürk, İnce'nin Cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili önünde iki yol olduğunu savundu ve ekledi:

"Ya 100 bin imza bulup cumhurbaşkanı adayı olmak. Siyasi parti kurup genel başkan seçildikten sonra cumhurbaşkanı adayı olarak ortaya çıkmak. Yakın döneme kadar, “Ben bu partinin evladıyım. Bir başka partiye geçmem, ayrılmam ya da siyasi parti kurmam asla söz konusu değil” diyen İnce de biliyor ki, “Parti kuruyorum” demekle parti hemen kurulmuyor. Kuruluş aşamasında bile, “CHP'yi bölmesi için Cumhur ittifakından destek aldı” sözleri mutlaka gündeme getirilecektir.

İnce'nin Cumhur ittifakıyla hareket edeceğini düşünülmez. Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalsa bile İnce çıkıp, “Cumhur ittifakının adayını destekliyorum” dese, eşi dahil, en yakınındakilerin de oy vermeyeceğini biliyor. CHP içinden yeni bir siyasi parti çıkması CHP'ye zarar verecektir. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce'nin gönlünü almalı. İnanıyorum ki Kılıçdaroğlu'nun, Muharrem İnce'nin en arka sırada oturtulduğundan bile haberi olmamıştır. Dönem ayrışma değil, birleşme dönemidir."

SÖZCÜ

ASGARİ ÜCRETLİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #